Albania
Ballina e sitit > MIRËSEVINI

MIRËSEVINI

Artikujt e kësaj rubrike


Ekspozita : "Nadar. Mes rregullave dhe tekave" (MIRËSEVINI)

Shkodër, 10 tetor - 3 shkurt
të martën 9 tetor 2018 Nga en

Muzeu Kombëtar i Fotografisë "Marubi" prezanton në Shkodër ekspozitën "Nadar. Mes rregullave dhe tekave", e kuruar nga Michel Poivert. Ajo vjen si një bashkëpunim me Muzeun e Fotografisë Jeu de Paume në Paris, Médiathèque de l’architecture et du patrimoine, Ministrinë e Kulturës të Shqipërisë dhe Francës me mbështetjen e Ambasadës së Francës në Tiranë.PriFest - Festivali i Filmit Prishtinë erdhi në Tiranë (MIRËSEVINI)

Nga Harabel kontemporari Art | 26 korrik 2018 | 20:30 | Tiranë
të martën 28 gusht 2018

Harabel vijon bashkëpunimin me festivale të filmit në Kosovë, për të sjellë në Tiranë copëza prej programeve të tyre. PriFest - Festivali i Filmit Prishtinë, sot një ndër festivalet më të rëndësishëm të filmit në Kosovë, më 26 korrik, ora 20:30 te Reja do të sjellë filmat fitues të edicionit të dhjetë të tij.N’dritë | at the former internment camp in Tepelena | August 23th, 2018 (MIRËSEVINI)

N’dritë | In the light: Collaboration of Security Files Authority with IIPP, Harabel and MEMO
të shtunën 18 gusht 2018 Nga en

This August 23rd, at the former concentration camp in Tepelena, HARABEL will cure the presentation of three very important art pieces: “Even Walls Have Ears” by Alketa Xhafa Mripa and “As If Mother” & “We Belong to Each Other”, by Ema Andrea, Ervin Kotori, Gjon Radovani and Agron Tufa.Sopranoja Blerta Zhegu sjell "Un air de Paris” në Tiranë (MIRËSEVINI)

Universiteti i Arteve, Tiranë, 19 tetor 2017 ora 19:00
të premtën 13 tetor 2017 Nga en

Koncerti “Un air de Paris” të luajtur nga sopranoja shqiptare Blerta Zhegu, e shoqëruar në piano nga artisti francez Frédéric Isoletta, do të zhvillohet gjatë mbrëmjes së 3-të të edicionit të XI-të të Festivalit “Les Rencontres Musicales des Deux Mondes” më 19 tetor ora 19:00 në Universitetin e Arteve, Tiranë.

Ky koncert ka per qëllim promovimin e artistëve francezë dhe shqiptarë, si dhe të kulturës franceze në Shqipëri dhe krijimin e urave lidhese mes artisteve te dy vendeve.Alpet shqiptare: ‘turizmi i blertë’ në lulëzim (MIRËSEVINI)

Festivali "Logu i Bjeshkëve"
të martën 8 gusht 2017 Nga Evelyne Noygues
PNG - 602 ko

Në krahinën madhështore të Kelmendit, në veri të Shqipërisë, fshati Lëpushë pret gjithnjë e më shumë vizitorë: shqiptarë e të huaj, të dashuruar me natyrën, sportistë të apasionuar pas ngjitjeve në mal, pas faunës e florës…madje edhe qytetarë, të joshur nga qetësia e ajri i pastër i luginës së Lëpushës.Andene : tubim per 60 vjet emigrim ne Belgjik, me dt 19 shtator (MIRËSEVINI)

Nga shoqatat kulturore shqiptare në Bruksel dhe në Namur
të premtën 9 shtator 2016 Nga en

Në gusht të këtij viti u mbushën 60 vjet nga dita kur emigrantët e parë mbërritën nga Shqipëria për në Belgjikë në Stacionin Hekurudhor të qytetit të Andenesë.

Aty dhe kudo në Belgjikë ata u pritën me ngrohtësi dhe u ndihmuan bujarisht nga popullsia dhe Bashkia e këtij qyteti bujar si dhe CARITAS Valoni-Belgikë.Gazmend KAPLLANI : Ne Ballkansit jemi “femijet jetime” te kater Perandorive (MIRËSEVINI)

Një shkrimtar për të cilën tema e mërgimit ushqen një sindrom të kufirit
të enjtën 30 qershor 2016 Nga en, Evelyne Noygues

Ndërsa Europa përjeton valën më të madhe të refugjatëve që vijnë në këtë kontinent që nga Lufta e Dytë Botërore, ndërkohë që Gadishulli Ballkanik përballon një pjesë të rëndësishme të përpjekjeve, ndërsa nga të gjitha anët, muret e reja ngrihen, puna juaj si shkrimtar përshkohet gjerësisht nga një reflektim i fuqishëm per fenomenin e mërgimit, per zgjedhjet (apo jo zgjedhjet) qe njerezit bejne ne jete, rrënjët e identitetit dhe ndikimin e Historisë së madhe mbi fatet e individit.Botim : Bulevardi Stalin Nr. 57, rrëfimi i rrallë mbi shqiptarët e viteve ’80 (MIRËSEVINI)

Nga Elisabeth dhe Jean-Paul Champseix
të hënën 9 maj 2016 Nga en

Çifti francez Elisabeth dhe Jean-Paul Champseix ka jetuar 6 vjet në Shqipërinë komuniste dhe sjell një dëshmi të rrallë, se si jetonin shqiptarët.

Libri “Bulevardi Stalin, Nr.57” nga Elisabeth dhe Jean-Paul Champseix vjen në shqip përmes përkthimit të Irena Rambit.

Rrëfimi tregon për tiraninë e kohës dhe e ideologjisë si për absurdinë e sistemit.KONCERTI I FESTËS SË EUROPËS, me 8 dhe 9 maj ora 19.30 (MIRËSEVINI)

të merkurën 4 maj 2016 Nga wbr, E. Noygues

Koncerti i Festës së Europës do te zhvillohet tek Teatri i Operas dhe Baletit, Sheshi Skëndërbej.

Kjo manifestim është organizuar nga Fondacioni Kulturë Europë me mbështetjen e ambasadave europiane në Shqipëri.Botimi : Harta Akeologjike e Shqipёrisё (MIRËSEVINI)

Nga Instituti i Monumenteve te Kultures
të hënën 18 prill 2016 Nga en

Ka dalë një punim tё pasur dhe tё rёndёsishёm tё Hartёs sё parё Arkeologjike tё Shqipёrisё, qё pёrfshin periudhat e Prehistorisё dhe tё Antikitetit.

Botimi i hartёs arkeologjike ёshtё njё nismё e nivelit tё lartё, qё synon tё bёjё tё njohura qendrat e veta nё listёn e trashёgimisё botёrore tё UNESCO-s.Ballina e sitit | Kontakt | Plani i sitit | | statistikat | visitat 1919170

Suivre la vie du site sq  Suivre la vie du site MIRËSEVINI   ?

Tous droits réservés © 1997-2022 Albania
Sitët ndërtuar me SPIP 2.1.8 + AHUNTSIC
sur la ferme à SPIP de DnC développements sites et eCommerce