Albania
Ballina e sitit > MIRËSEVINI

MIRËSEVINI

Artikujt e kësaj rubrike


Marsej : Konkursi i novelave 2013 “ANCRAGES" (MIRËSEVINI)

të merkurën 8 janar 2014 Nga en

Forumi i Gruas së Mesdheut (F.G.M.) organizon çdo vit një konkurs të novelës . Në vitin 2013 , tema " Ancrage” ishte në fokusin e këtij konkursi .Një symbol i tërë ... në momentin që Kryeqyteti Europian i Kulturës në vitin 2013 shkëlqente në Marsej, qytet i pasur me 26 shekuj histori të ndërthurur me të gjitha ngjyrat e Mesdheut.

Në krye të fituesve të kategorisë Frankofone , dy fituese : Violeta Kraja , mësuese e gjuhës frënge në Tiranë për novelën " Edeni i dashurisë " ( Cmimi 6te ) dhe Evelyne VERLAQUE korrespondente e PACA “Albania” për novelën “Le të shëtitim”( vendi i 2të )Edi HILA : ekspozita te galieria JGM në Paris (MIRËSEVINI)

INTERVISTE nga Evelyne Noygues
të dielën 1er dhjetor 2013 Nga en

Piktori Edi Hila ka ardhur ne Paris per nje periudhe kohore 3 muaj si “Laureat" i Programit te Residences Internacionale, te Ville de Paris, dhe Institutit Francez. Kjo do te sherbeje ne perfitimin e komunikimit krijues dhe realizimi konkret te nje projekti ne pikture.

Gjate qendrimit ai do te ekspozoje te galieria JGM, 79 Rue du Temple - Paris (75003) nga dt 13 dhjetor deri me 1 shkurt 2014. Ne ekspoziten Penthouse, Edi HILA propozon nje seri veprash pikturuar ne Paris keta muaj te fundit.Tirana : konferenca nga Jean-Yves Guérin : "Kamy, pruesi i ideve demokratike" (MIRËSEVINI)

Ambasada dhe Alianca franceze ne Tiranë
të dielën 10 nëntor 2013 Nga en

Sot, Kamy është- nje nga autorët francezë më të lexuar dhe më të komentuar si në- Francë, ashtu edhe jashtë saj. Një pjesë e rëndësishme e veprës së tij qëndron ende e panjohur ose e lexuar nxitimthi. Kritika i ka studiuar gjatë veprat : I Huaji, Rënia, Miti i Sizifit.Paris : Koncert për nder të këngëtares Nexhmije Pagarusha, 6 tetor (MIRËSEVINI)

KOMUNIKE
të hënën 16 shtator 2013

Kemi kënaqësinë të ndajë me ju informacionin lidhur me organizimin e koncertit për nder të këngëtares së madhe shqiptare nga Kosova, Nexhmije Pagarusha, në datën 6 tetor 2013, në teatrin Palace, Paris.

Në koncert do të luajnë artistët shqiptarë nga Shqipëria dhe Kosova të rrymave të ndryshme jazz, etnojazz, rock, klezmer, etj., Elina Duni, Dren Abazi dhe Zig Zag Orkestra.Pasdite letrare : shkrimtar Arbër AHMETAJ i ftuar ne Bruksel (MIRËSEVINI)

të enjtën 2 maj 2013 Nga en

Shoqata Akademia Shqiptare në Sion të Zvicrës në bashkëpunim me Shtëpinë Botuese « Skanderbegbooks » nga Tirana, organizojnë një pasdite letrare me shkrimtarin Arbër Ahmetaj. Mbrëmja do të mbahet në lokalet e Tipico Club, Chaussée de Mons 26, 1070 Anderlecht, Bruksel nga ora 17 deri në orën 19 të premten 10 maj 2013.

Organizatorët i janë mirënjohës Ambasadës së Republikës së Shqipërisë në Bruksel për përkrahjen e saj pa rezerva për këtë aktivitet kulturor. Pas takimit, organizatorët japin një koktej për të pranishmit.Paris : shfaqet "10 vjet martesë" për një qëllim humanitar... (MIRËSEVINI)

organizuar nga shoqata "La maison des albanais"
të martën 16 prill 2013 Nga en

Me datë 28 prill në ora 17.00 , do të jpet shfaqja "10 vjet martese" e Alil Vardar.

Një shfaqje komike për një qëllim humanitar. Receta e shfaqes do shkoje per ndihme për Shtëpin Jetimore në Kosovë

Kjo shfaqje do jete e organizuar nga shoqata shqiptare në Paris " La maison des albanais " Shfaqja behet në teatrin « Le PALACE » 8 Rue du FBG Monmartre 75009, PARISParis : bashkëbisedim me Ardian PACI ekspozuar te muzeu "Jeu de Paume" (MIRËSEVINI)

Nga 26 shkurt deri më 12 maj - Adresa : 1 place de la Concorde 75008 PARIS
të dielën 3 mars 2013 Nga E. Noygues

Marta Gili, drejtoreshë e "Jeu de Paume" dhe Marie Fraser kanë organizuar se bashku me artistin ekspozitën "Vies en transit - Jetë në tranzit" prodhuar nga Jeu de Paume dhe Musée de l’art contemporain (Muzeu i Artit Bashkohor) i Montralit (Kanada).

Në një bisedë me Adrian Pacin, ato daun të dinë mbi lloigjikën poetike personale që frumëzon krijimet artistike të tijë.Adrian PACI : ekspozita "Lives in Transit" në Paris - 26 Shkurt-12 Maj (MIRËSEVINI)

të merkurën 20 shkurt 2013 Nga E. Noygues

Ekspozita që prezantohet në Paris mbledh verpra të ndryshme : video, instalime, piktura, fotografi dhe skulptura të realizura nga viti 1997, të cilat tregojnë kryqëzimet e shumta që Adrian PACI përdor në shprehjet e tij artistike.

Një eksperiencë midis dy identiteteve që ushqen një krjim artistik bakshkohor i cili pëlqehet aq shumë në Milano dhe Paris por dhe në Montreal…Alexandre ZOTOS fitoi çmimin "Jusuf Vrioni" (MIRËSEVINI)

Çmimet kombëtare të Letërsisë për vitin 2011
të premtën 28 dhjetor 2012 Nga en

Cmimi "Jusuf Vrioni"per vitin 2011 shkoi per perkthyesin e njohur Alexandre Zotos, per kontributin e gjithanshem e te shume cmuar ne perkthimit dhe promovimit e dhjetera shkrimtareve dhe veprave te letersise shqipe ne gjuhen dhe kulture franceze.Franca në Panairin e Librit: "Libri per të gjithe nga 7 deri ne 97 vjeç" (MIRËSEVINI)

të martën 13 nëntor 2012 Nga en

Për herë të parë këtë vit, Franca do të jetë e pranishme në Panairin e Librit në Tiranë prej datës 14-18 nëntor. Nën moton " Libri për të gjithë, nga 7 deri 97 vjeç, ju ftojmë të njiheni me aktualitetin letrar frankofon të viteve të fundit në format libër dhe dixhital, nën atmosferën e skelave anës lumit Senë në Paris.Ballina e sitit | Kontakt | Plani i sitit | | statistikat | visitat 1919170

Suivre la vie du site sq  Suivre la vie du site MIRËSEVINI   ?

Tous droits réservés © 1997-2022 Albania
Sitët ndërtuar me SPIP 2.1.8 + AHUNTSIC
sur la ferme à SPIP de DnC développements sites et eCommerce