Albania
Ballina e sitit > MIRËSEVINI

MIRËSEVINI

Artikujt e kësaj rubrike


Tirana : "Lexioni" nga Eugène Ionesco në Teatrin kombetar (MIRËSEVINI)

të dielën 15 maj 2011 Nga en

Në bashkpunimin me Teatrin Kombetar dhe me Aleancën Franceze, regjisor francez Frantz Helmer ve në një këndvështrim original "Lexionin" nga Eugène Ionesco, në datat 19, 20, 21 dhe 22 maj 2011.

Interpretojnë :
- Në rolin e Profesorit Aktori : Vasjan Lami, ku vjen me një tjetër personazh karizmatik
- Në rolin e nxënëses : Marsela Lena
- Në rolin e shërbëtores : Natasha Sela.“Art & Trashëgimi” nga Shoqata franko-shqiptare « ARGJIRO » (MIRËSEVINI)

nga Ilda MARA, drejtoreshë e Revistës
të dielën 8 maj 2011 Nga en

 

Shoqata franko-shqiptare « ARGJIRO », ne bashkëpunim me Qëndrën e Studimeve Albanologjike, sapo nxorrën në treg revistën e për tremuajshme “Art & Trashëgimi”.

Në përgatitje, numri i ardhshëm do të jetë dedikuar Gjirokastrës.Foto : në objektivin e Roland Tashos (MIRËSEVINI)

par Luan RAMA
të hënën 2 maj 2011 Nga en, Luan Rama

Këtë vit, Tasho mbush 30 vjet si fotograf. Nuk është pak kur mendon se në fondin e tij janë mbi 900.000 klishe që përbëjnë në shumicën e tyre një histori të tranzicionit shqiptar.

Roland Tasho ka qenë për një muaj ne Paris ku punon me pasion mbi disa projekte. Në rastin e Festës së Flamurit, ai ka prezentuar albumin "Les Albanais de France" në Paris.

 Ne jug te lindjes”: MIGJENI, autor modern dhe i “angazhuar” (MIRËSEVINI)

të merkurën 13 prill 2011 Nga en

 

 

Me rastin e publikimit për herë te parë të prozës Migjenit në revistën « Ne jug te lindjes, kultura e ballkanit » shoqata Albania organizoi, me 9 shkurt 2011, nje takim kushtuar poetit-shkrimtarit, lindur ne Shkodër (1911-1938) me emrin Millosh Gjergj Nikolla.Solange d’Angely : Qytetare nderi e qytetit Permet nga Keshilli Bashkiak (MIRËSEVINI)

Permbledhje nga Shoqeria Kulturore “ E Gjika – Dora d’Istria “
të merkurën 6 prill 2011 Nga en

Nga date 21-25 mars 2011 ne qytetin e Permetit, Shoqeria Kulturore “ E Gjika – Dora d’Istria “ drejtuar nga Z. Niko Mihali, organizoje ne bashkepunim me Bashkine e qytetit Permet dhe shoqata te tjera simotra disa akltivitete ne kuadrin e Veprimtarive “ Pranvera e Frankofonise 2011 “.

Ne kete kuader, me daten 24 mars ora 1, ne sallen e Bashkise se qytetit, ne nje dekor me pamje nga Franca dhe logot e Pranveres se Frankofonise 2011, u organizua ceremonia e dorezimit te titullit Qytetare Nderi e Permetit, zj Solange d’Angely.

Ne foto : Solange d’Angely me Zotin Edmond Komino, Kryetar e Bashkisë te Permetit.Ne Venezia galeria shqiptare nga Vlora ’’The Promenade Gallery’’ (MIRËSEVINI)

KOMUNIKE
të enjtën 10 mars 2011

Ne Venezia galeria shqiptare nga Vlora ’’The Promenade Gallery’’, e cila sponsorizon per here te dyte çmimin prestigjoz Arte Laguna

A VENEZIA SI STANNO PER ACCENDERE I RIFLETTORI SULL’INAUGURAZIONE DI SABATO 12 MARZO

Pritje e madhe per darken gala te dates 12 mars 2011 ora 18, u hap per publikun Venecian dhe per ate internacional ekspozita e finalisteve te çmimit internacional me edicionit e peste ne Venecia, nje nder me te rindesishmit happening te Artit bashkohore.Takimi me tre shkrimtareve shqiptare ne LukExpo (MIRËSEVINI)

KOMUNIKE
të dielën 6 mars 2011

Takimi i tre shkrimtareve shqiptare, Gani Azemi, Eden Babani, Albert Nikolla, ne kuader te sallonit te 11 te Librit dhe Festivalit te 28 te Migracionit. Takimi do te mbahet te dielen 20 mars, ne oren 17:00 ne LuxExpo.

Ne oren 14:40 Grupi "ILIRI-Les Aigles do te jap nje koncert me kenge e valle shqiptare.

Jeni te mirepritur nga Shoqata "ILIRI, Shqiptaret dhe miqte e etyre ne Luksemburg"Intervistë me Jérome Carassou : « Në jug te lindjes » : Një vend i veçantë kushtuar Migjenit (MIRËSEVINI)

të merkurën 23 shkurt 2011 Nga en

Drejtori i redaksisë së botimeve « pa vënd » Jérome Carosssou dha një intervistë per shoqatën Albania me rastin e daljes së numrit të shtatë të revistës « Në jug të lindjes », revistë e cila i kushtohet kulturave të ballkanit. Numri 6 dhe 7të i kësaj reviste i ka kushtuar një vend te veçantë Migjenit, shkrimtarit nga shkodra lindur me emrin Millosh Gjergj Nikolla (1911-1938).Romani « Shënimet e Nikollë Kazazit » të autorit Jusuf Buxhovi (MIRËSEVINI)

të shtunën 19 shkurt 2011 Nga en

Botimet l’Harmattan organizuan me 29 nentor 2010 në teatrin Lucenaire në Paris prezantimin e romanit « Shënimet e Nikollë Kazazit » të autorit Jusuf Buxhovi, perkthyer në frengjsisht nga Odette Marquet me titullin « Kush i bën ballë mortajës i reziston dhe djallit ».

I pershkruar nga një frymë epike ky roman tingëllon shumë aktual. Ai është pjesë e letërsine ndërkombetare përsa i perket vlerave që përçon, vlera të tilla si toleranca, mirësia dhe qëndresa intelektuale.Akti piktural i Bujar Lucës : Nata si sfond telajo (MIRËSEVINI)

të hënën 14 shkurt 2011 Nga en, Luan Rama

Bujar Luca është një poet i lindur në Shqipëri dhe i ardhur në Francë pas vitit 1990. Luca është piktor dhe si i tillë ai ka dy profile. Ne e kemi njohur talentin e tij si restaurator i veprave të artit këtu në Sucy-en-Brie (në periferi të Parisit) për t’i dhënë një jetë të re tavaneve të shekullit XXVII të kështjellës së Sucy. Bujar Luca pikturon në gjurmët e Le Brun… ».Ballina e sitit | Kontakt | Plani i sitit | | statistikat | visitat 1816008

Suivre la vie du site sq  Suivre la vie du site MIRËSEVINI   ?

Tous droits réservés © 1997-2022 Albania
Sitët ndërtuar me SPIP 2.1.8 + AHUNTSIC
sur la ferme à SPIP de DnC développements sites et eCommerce