Albania
Ballina e sitit > MIRËSEVINI

MIRËSEVINI

Artikujt e kësaj rubrike


Krijimi i agjencisë "Rezart Jasa Events" - Paris (MIRËSEVINI)

KOMUNIKE
të enjtën 13 janar 2011

« REZART JASA EVENTS » eshte nje kompani qe ka per qellim te krijoje dhe te zhvilloje marredheniet ndermjet Frances dhe Shqiperise. Ta beje sa me te njohur kulturen shqiptare ne France dhe kulturen franceze ne Shqiperi duke zhvilluar aktivitete kulturore dhe artistike.Nënë Tereza: Nje Ikonë ne panteonin e personaliteteve shqiptare (MIRËSEVINI)

të merkurën 5 janar 2011 Nga E. Noygues

Shqipëria, Maqedonia, dhe Kosova kane celebruar ne gusht te 2010, 100 vjetorin e lindjes se Nënë Terezes. Politikanë dhe intelektule kanë pergezuar fitoren e besimtares që është tashme ikonë nationale ashtu siç është per shqiptarët dhe figura e Skenderbeut.

Ne 19 tetor 2003 ne sheshin San Pierre te Romës, mijera besimtare morën pjesë ne ceremoninë e shenjterimit te nënë Terezes, që ndërroi jetë ne 1997. Papa Gjon Pali i II përshendet dhe udhëheq ceremoninë kushtuar njerës prej misionareve më të rëndësishëm te shekullit XX. Për më shumë se 40 vjet, gruaja me trup të vogël po me zemer te madhe punoi pranë njerërve te varfër ne gjithë botën, dhe kryesisht ne Indi.Hapet ekspozita "Onufri 2010- Unë jam arti" me 23 dhjetor (MIRËSEVINI)

të hënën 27 dhjetor 2010 Nga en


Greta Dhaskali Lami : Ekspozita personale e fotografisë "Në Focus" (MIRËSEVINI)

të dielën 5 dhjetor 2010

Në Teatrin Shqip të Kumanovës është mbajtur aktiviteti “Ditët e Kulturës Shqiptare”. Në këtë manifestim kulturor u shfaqen drama, koncerte, promovime e ekspozita. Gjatë ditës kishte ekspozitë personale të fotografisë "Në Fokus", nga Greta Lami.Artan SHABANI dhe Eltjon VALLE ekspozuan në Paris, nga dt 29 nëntor deri me 31 dhjetor (MIRËSEVINI)

të dielën 21 nëntor 2010 Nga en

 

Më datën 29 nëntor, "La Générale en Manufacture" në Sèvres, afër Parisit, prezantoi ekspozitën personale “Talking About” të artistëve shqiptarë Artan Shabani dhe Eltjon Valle.

 Intervistë ekskluzive me piktorin Artan SHABANI (MIRËSEVINI)

të premtën 19 nëntor 2010 Nga E. Noygues

Në kuadrin e ekspozitës personale “Talking About” prezentuar në "La Générale en Manufacture" në Sèvres, afër Parisit, nga data 27 nëntor deri me 31 dhjetor, Artan Shabani i ka përgjigjur disa pyetje mbi veprën dhe rrugën artistike e tij.

Në “Talking About”, Artan Shabani prezantohet me një cikël kolazhesh në të cilat trajton histori nga memoria kolektive dhe ajo personale duke u përpjekur të përkthejë kuptimin e pyetjeve, që lindin sipas eksperincës.

Kurse Eltjon Valle prezantohet me një seri punësh të cilat vijojnë si argumenti i kërkimit rreth The Marinz Project.Luksemburgu festoi festen e Flamurit me dt 26 nëntor (MIRËSEVINI)

KOMUNIKE
të merkurën 17 nëntor 2010

Me rastin e 98 vjetorit të festës së flamurit dhe për heqjen e vizave

Shoqata ILIRI ju ftoi në një

MBRËMJE KONCERTORE

Të premten ne 26 nëntor 2010 në orën 20:00Elina Duni Quartet : koncert në Paris (MIRËSEVINI)

KOMUNIKE
të martën 19 tetor 2010

NGA MAGJIA E BALLKANIT TEK JAZZ-I

Qëndra kulturore zvicerane dhe Just Looking Productions ju paraqesin « Elina Duni Quartet » më 25 tetor 2010 në orën 20:00. Në Espace Traversière, 15 rue Traversière, në lagjen e 12-të, Paris (75012).Gjirokastër : « Takimet Muzikore të Dy Botëve » (MIRËSEVINI)

nga Argjiro, shoqata franko-shqiptare
të dielën 17 tetor 2010

Nga dt 4 deri me 6 qershor 2010, u shfaq edicioni i katert të Festivali Ndërkombëtar "Takimi muzikor mes dy botëve", i cili u zhvillua për tre netë me radhë.

Festivali ka synim shndërrimin në një traditë të përhershme për të ndihmuar rritjen e shkëmbimeve kulturore mes Shqipërisë,Europës e më gjerë, në shërbim të vlerave kulturore, intelektuale, artistike, por edhe historike e njerëzore.

Gjatë tre edicioneve të kaluar, në festivalin "Takimet muzikore të dy botëve" kanë intepretuar në kalanë e Gjirokastrës dhe artistë shqiptarë me famë botërore si Inva Mula, Tedi Papavrami,Intervistë ekskluzive me Elina Dunin, këngëtare jazz-i dhe kompozitore. Koncertet e saja në Francë gjatë muajit tetor. (MIRËSEVINI)

të premtën 15 tetor 2010 Nga en

Të këndosh jazz në gjuhën e Kadaresë apo të zhysësh muzikën shqiptare në tingujt suavë?

Elina Duni u largua nga Shqipëria në moshën 10-vjeçare dhe ka kryer pjesën më të madhe të edukimit të saj muzikor në Zvicër. Përveç kësaj ajo njeh mirë letërsinë dhe folklorin shqiptarë.

Cilësitë e saja, frut i zhvillimit personal i cili filloi që prej fëmijërisë, i kanë dhënë mundësinë të ndërthurë dijet e saja të të gjithë skutave të xhazit vokal me dashurinë e saj për të komunikuar me traditat muzikore të mëmëdheut Shqipëri… Për kënaqësinë më të madhe të publikut !Ballina e sitit | Kontakt | Plani i sitit | | statistikat | visitat 1918970

Suivre la vie du site sq  Suivre la vie du site MIRËSEVINI   ?

Tous droits réservés © 1997-2022 Albania
Sitët ndërtuar me SPIP 2.1.8 + AHUNTSIC
sur la ferme à SPIP de DnC développements sites et eCommerce