Albania
Ballina e sitit > MIRËSEVINI

MIRËSEVINI

Artikujt e kësaj rubrike


Nga Gjirokastra : kultura në komunikimet ndërshqiptare dhe prezentimi i saj në botë (MIRËSEVINI)

Edicioni i katert : "Takimet Muzikore të Dy Botëve », nga dt 4 deri me 6 qershor 2010
të martën 12 tetor 2010

Për shkak se shqiptarët jetojnë në disa shtete dhe kanë edhe një diasaporë të madhe dhe shumë të shpërndarë, kultura shqiptare është një “entitet” kompleks i cili është i varur nga komunikimet dhe mobiliteti. Ne vlerësojmë se çështja e komunikimeve të ndërsjella të sistemeve të veçanta të kulturës dhe të kontakteve të saj në tërësi me botën, nuk është reflektuar sa duhet, dhe sidomos jo si tërësi.« Lume, Lume » , albumi i ri nga ELINA DUNI QUARTET (MIRËSEVINI)

të martën 5 tetor 2010 Nga en

Pas publikimit të CD-së së parë « Baresha », Elina Duni Quartet korri një sukses shumë të madh në Francë, Zvicër, Gjermani dhe Austri.

« Lume, Lume » është albumi i tij i dytë, më i frymëzuar e më i pjekur.

Dalja në treg e albumit në Francë bëhet të mërkurën 13 tetor 2010.Isadora DUNCAN – një balerinë dhe koreografe që pikëtakoi Shqipërinë (MIRËSEVINI)

Nga Luan Rama
të enjtën 22 korrik 2010 Nga E. Noygues

Me prezantimin e tij mbi balerinën dhe koreografen e famshme të fillimit të shekullit XX, Luan Rama, i zbuloi auditorit përvojën që Isadora Duncan përjetoi në vitin 1913 në jug të Shqipërisë në Santi Quaranta, (Saranda)."Kalorësit e Stuhisë" nga Luan RAMA (MIRËSEVINI)

Normandet, Franket dhe Shqiptarët, botuar nga Globus R., 2010
të hënën 5 korrik 2010 Nga en, E. Noygues

Po në Devollin e lashtë të quajtur dikur Deabolis, ku dy perandorë nënshkruanin Traktatin e Madh të Paqes?

Përse këto ngjarje të largëta e personazhe që vështirë t’i përcaktosh pas një mijëvjeçari, ngasin ndërgjegjen e kohës sonë?

Bizanci, Aleksi I dhe dinastia e Komnenëve, «Beteja e Beratit» e sulmet dhe rrethimet e njëpasnjëshme të Durrësit, Kaninës, Vlorës; normandë, bizantinë, anzhuinë e stema të familjeve të mëdha shqiptare me shenjat anzhuine…Paris : Panairi i parë i librit të Ballkanit, ne qeshor 2010 (MIRËSEVINI)

E premte 4 dhe e shtunë 5 qeshor 2010 nga ora 12 deri në orën 20.
të merkurën 2 qershor 2010 Nga ALBANIA

Shoqatat Albania dhe Courrier des Balkans organizojnë panairin e parë të librit të Ballkanit Do të jenë të pranishëm në Paris më shumë se 30 shkrimtarë të ardhur nga Shqipëria, Bosnje-Hercegovina, Bullgaria, Kroacia, Greqia, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi, Rumania, Serbia si dhe nga Turqia.

Ky panair do ti prezantojë publikut larminë e botimeve aktuale si dhe atyre më të hershme nga Ballkani, në fushën e letërsisë e historisë.

Botues të shumtë nga Ballkani do të prezantojnë titujt e tyre në origjinal krahas botuesve francezë.Anjeza MARA-MURATI vë në skenë në Paris shfaqjen « Fernando Krapp më ka shkruar këtë letër » (MIRËSEVINI)

të dielën 16 maj 2010 Nga wbr

Me 20, 22, 23 dhe 27 maj, në "Théâtre des deux Rêves" në Paris, nis aventura e dytë e regjizores Anjeza Mara-Murati.

Kompania LUMIERE e themeluar dhe drejtuar nga vetë ajo, në bashkëpunim me Ursula Ehler, vë në skenë dramën e autorit gjerman Tankred Dorst, me titull « Fernando Krapp më ka shkruar këtë letër », dramë e cila ka fituar çmimin evropian të Strasburgut në vitin 2009.

Adaptimi për teatër i kësaj pjesë është bërë nga Bernard Lortholary.

Në këtë pjesë luajnë : Caroline Nolot, Olivier Courtemanche, Jérôme Pôlny dhe Guillaume Clément.

Skenografe është Magalie Dubois, dhe kostumograf stilisti nga Kosova, Afrim Myftari.Romani « Kloroform » nga Klara BUDA (MIRËSEVINI)

të dielën 28 mars 2010 Nga wbr

Të shtunën 3 prill 2010, vetê autorja prezantoi romanin « Kloroform » në Paris.

Në këtë roman, të saj të parë, Klara Buda përshkruan vështirësinë e realitetit në një regjim lirivrasës, absurditeti i të cilit , ndonëse ia del të përgjumë përkohësisht, dëshirën e individit për rebelim dhe liri shprehjeje nuk arrin megjithatë ta shkatërrojë.Sokrati shqiptar ne skenat nderkombetare. Mirush KABASHI : "Pagezimi Sokrat me miklon" (MIRËSEVINI)

të enjtën 25 mars 2010 Nga wbr

Vit mbrapshte ! Por, prej 1997-es, kur u shfaq edhe premiera e monodrames "Apologjia e vertete e Sokratit", kane shkuar me se 10 vjet.

E ky jubile e gjen aktorin Mirush Kabashi, qe misheroi Sokratin, serish ne skenen e Teatrit Kombetar. Sokrati ka rrokur 100 shfaqjet e ngjitura ne skene! Aktori Kabashi, i cili tanime jo rralle cilesohet si "Sokrati shqiptar", rrefen per ndryshimet qe e kane shoqeruar Sokratin dhe ate si aktor pergjate ketyre viteve.

Lexoni artikullin nga gazeta "Koha Jone" - intervisten e Anisa Ymerit dhene ne dt 2 mars 08Eqrem ÇABEJ (1908-1980) - nestori i gjuhës shqipe (MIRËSEVINI)

të enjtën 25 mars 2010 Nga ALBANIA, E. Noygues

Prof. Eqrem ÇabejDitën e enjte, më 25 mars 2010, ora 18.00 Shoqata Albania ka organizuar nje konferencë kushtuar Eqrem Çabej (1908-1980), nestori i gjuhës shqipe.

Eshte zhvilluar me pjesëmarrjen e Prof. Remzi Pernaska dhe Znj. Brikena Çabej, në Maison des associations du 7ème arrondissement, 93 rue Saint Dominique 75007 Paris. Metro : La Tour Maubourg (linja 8) ose RER : Invalides (linja C). Hyrja ishte e lirë"Duke qarë, kënduar,duke ndenjur bashkë" : takim me Bernard LORTAT-JACOB (MIRËSEVINI)

të martën 9 mars 2010 Nga ALBANIA

Të martën më 26 Janar 2010, shoqata Albania organizoi në "Maison des associations" lagjia 7 në Paris, një takim me Bernard Lortat-Jacob, etnomuzikolog, drejtor kërkimesh në CNRS.

Për të folur mbi temën , "Duke qarë,kënduar,duke ndenjur bashkë", Bernard Lortat-Jacob iu referua kërkimeve të tij mbi këngën polifonike shqiptare dhe shoqëroi prezantimin me shembuj audio dhe video.Ballina e sitit | Kontakt | Plani i sitit | | statistikat | visitat 1816008

Suivre la vie du site sq  Suivre la vie du site MIRËSEVINI   ?

Tous droits réservés © 1997-2022 Albania
Sitët ndërtuar me SPIP 2.1.8 + AHUNTSIC
sur la ferme à SPIP de DnC développements sites et eCommerce