Albania
Ballina e sitit > MIRËSEVINI

MIRËSEVINI

Artikujt e kësaj rubrike


Simon PITAQAJ vë në skenë"Don Zhuan" të Michel Ghelderode në Paris (MIRËSEVINI)

E enjte 21 janar - 26 shkurt 2010 në teatrin "Reine blanche"
të hënën 15 shkurt 2010 Nga wbr
Don Zhuan ! Ose më mirë njerëz (ose persona) që kërkojnë të identifikohen me mitin Don Zhuan për të jetuar legjendën. Në Babiloni, vendi i idhujtarisë dhe i kënaqësisë trupore trulloseshin në kënaqësi nga loja e maskave dhe intrigave duke u argëtuar me shëmbëlltyrën e bukurisë. Dhe më pas loja (...)


Nje gide udhetimi: « Le Petit Futé Albanie », nga Julie BRIARD (MIRËSEVINI)

Dy botimet e njëpasnjëshme kushtuar Tokës së Shqiponjave
të dielën 14 shkurt 2010 Nga E. Noygues

Edition 2009-2010Udhëzuesi i parë në frengjisht kushtuar vendin të shqiponjave, « Le Petit Futé Albanie » do të zbuloni shqiperinë gjatë gjithë historisë së saj, njerëz të famshëm, letërsi, muzikë, traditat e kuzhinës, arkitekturës e saj, por sidomos vendeve kryesore kulturore dhe natyrore.

Një botim i dytë udhëzues, plot me këshilla praktike dhe të pasuruar me adresa të reja për të gjitha buxhetet , e vendeve të reja për të zbuluar, u botua në vitin 2009. Le Petit Futé Albanie 2009-2010, botim 2, Paris, 15,95 €.Omer KALESHI - Bulevardi Arago : ekspozita 2010 në Paris (MIRËSEVINI)

nga 19 janar deri me 3 shkurt 2010, place d’Italie
të premtën 8 janar 2010 Nga en, Luan Rama

Kokat «omerike» të jetës

Ky imazh besoj se na shfaqet nga largësitë e inkoshiencës ballkanike. Eshtë shkëputja e kokës që u jep veprave të Omer Kaleshit këtë tonalitet, i cili në vështrim të parë, të ngjan sigurisht, jo normale, por që përgënjeshtrohet menjëherë me fluksin e ngjyrave të ngrohta, që pikturën e tij e bëjnë kaq shumë të pasur dhe të pëlqyeshme.Ambasadori i Kosovës në Francë : Z. Muhamedin Kullashi i ftuar nga shoqata Albania (MIRËSEVINI)

të hënën 28 dhjetor 2009 Nga wbr

Të martën 15 dhjetor 2009, Albania ftoi për një takim-bisedë S.E. Z. Muhamedin Kullashi, Ambasador i Republikës se Kosovës në Francë. Ambasadori i parë i Kosovës shprehu gjatë takimit vullnetin e tij për futjen në Evropën e Bashkuar, përparësitë e Shtetit të ri dhe në veçanti vendin që zë kultura.Shfaqe e një dokumentari për Pajtimin : La Besa de Luce - Au-delà de la vengeance - (MIRËSEVINI)

nga Nathalie Rossetti dhe Turi Finocchiaro
të dielën 27 dhjetor 2009 Nga wbr

Historia e Shqipërisë ëshë e pasur dhe e ndërthurur; banorët e saj dhe Kanuni janë rrjedhoje e kësaj pasurije dhe ndërthurje. Filmi nxjerr në pah një aspekt të panjohur të Shqipërisë,...Aty shihen arkivat shumë të veçantë të "Kuvendit të Pajtimit" të krijuara në fillim të viteve 1990.

Autorët : Nathalie Rossetti et Turi Finochiaro [info@impronte-digitali.eu]

Copoproduction : RTBDT, France 3 Corse et Wallonie Image avec l’aide du Centre du cinéma et de l’audiovisiuel de la Communauté française de Belgique et des télédistributeurs wallons, et le CNC.Viti 2008 : "Chronique politique et constitutionnelle des pays post communistes de l’espace balkanique" (MIRËSEVINI)

Botim në gjuhën frënge
të shtunën 26 dhjetor 2009 Nga wbr
Chronique politique et constitutionnelle des pays post communistes de l’espace balkanique" e vitit 2008 do të botohet së shpejti nga Revue d’ études politiques et constitutionnelles d ’Europe de l’Est (distribution Editions Bruylant, në Francë). Vëndet në fjalë dhe redaktorët e kësaj kronike janë : (...)


SPECA DHE DOMATE TE MBUSHURA (MIRËSEVINI)

të dielën 1er nëntor 2009 Nga sap

1 kg speca

½ kg domate

1 kokër qepë

¼ mish të grirë piper të zi (1 lugë kafeje)

3 lugë vaj

1 tufë majdanoz

½ gotë uji me oriz, kripë sipas dëshirës

1 kg speca

½ kg domate

1 kokër qepë

¼ mish të grirë

piper të zi (1 lugë kafeje)

3 lugë vaj

1 tufë majdanoz

½ gotë uji me oriz kripë, sipas dëshirë

Merret qepa e grirë e skuqet me mishin e grirë dhe 3 lugë gjellë me vaj. U hidhet 1 lugë salcë dhe piperi i zi. Pastaj hidhet ½ gote ujë, e lihet të zihet sa te shterojë uji. Ne fund i hidhet tufa e majdanozit të grirë.

Specave u hiqet bishti dhe pritet kapaku e u hiqen farat, kurse domateve pasi iu pritet kapaku iu hiqet e brëndëshmja (e cila i hidhet e grirë gjellës) që do të përgatitet për t’i mbushur. Pasi vendosen në tavë u hidhet pak kripë dhe i spërkatim me pak vaj. I hedhim tavës 1 gotë ujë. Për pjekjen duhen rreth 20 minuta.JAPRAK (MIRËSEVINI)

të dielën 1er nëntor 2009 Nga sap

1 pako mish të grirë

4 lugë vaj

1 lugë kafeje piper i zi

1 tufë majdanoz

¼ lugë oriz

½ lugë salcë

½ kokër qepë, kripë sipas dëshirës

Merren gjethet e njoma të rushit dhe i ziejmë lehtë sa të marrin një valë. Pastaj i kullojmë në kullorse. Grijmë qepën dhe e skuqin me mishin e grirë, vajin, pastaj me orizin. Pasi skuqen i hidhet piperi i zi. I hidhet salca, majdanozi i grirë. Vendosen gjethet mbrapsht (nga ana e pushit), u hidhet nga një lugë gjellë dhe mbështillen. Vendosen japrakët të rrjeshtuar. I hidhet një gotë ujë për t’u zier. Pasi e pinë ujin lihen të ziejnë. Po kështu veprohet edhe me lakrën.TAVE KOSI (ELBASANI) (MIRËSEVINI)

të dielën 1er nëntor 2009 Nga sap

1 kofshë qingji (mesatare)

1 kg kos

6 vezë

2 luge supe miell

50 gr gjalpë

Ziejmë mishin në pak ujë, me pak kripë (sa të mbulohet 1/3 e mishit). Rrahim vezët me kosin dhe miellin, dhe i hedhim në tavë, shtojmë lëngun e mishit, e përziejmë mirë. Vëmë në sipërfaqe gjalpin në copa, e pjekim në furrë në 200°C derisa të mpikset dhe të skuqet sipër. Mishin e pjekim veç por e servirim bashkë.Intervista me Francis Corpataux, etnomuzikolog gjate daljes se albumit (CD) « Kenget e femijeve neper bote » kushtuar Shqiperise (MIRËSEVINI)

të martën 13 tetor 2009 Nga en

Francis CORPATAUX eshte etnomuzikolog dhe profesor ne fakultetin e mesimdhenies ne Sherbrooke ne provincen e Kantonit te Lindjes, 100 km larg Montrealit ne Québec. Ne 1987, ai konstaton mungesen gati totale ne lidhje me kerkimin e kengeve te femijeve neper bote.

Duke menduar qe kenget tradicionale bien ne harrese ne jeten e perditshme dhe neper shkolla, ai ve ne jete nje projekt inovator dhe te veçante : te regjistruarit e kengeve dhe lojrave te femijeve, kengeve ne djep, apo « comptines » ne gjithe boten.

Francis Corpataux mendon te prodhoje nje koleksion muzikor ne CD duke grupuar interpretime te kengeve tipike te zonave te ndryshme, te ardhura nga e gjithe bota. Ne vitin 2009, Arion Music prodhon nje CD duke mbledhur kenget e femijeve ne Shqiperi, qe eshte CD i 16-te i koleksionit dedikuar kengeve te femijeve neper bote.Ballina e sitit | Kontakt | Plani i sitit | | statistikat | visitat 2278898

Suivre la vie du site sq  Suivre la vie du site MIRËSEVINI   ?

Tous droits réservés © 1997-2023 Albania
Sitët ndërtuar me SPIP 2.1.8 + AHUNTSIC
sur la ferme à SPIP de DnC développements sites et eCommerce