Albania

Alexandre ZOTOS fitoi çmimin "Jusuf Vrioni"

Çmimet kombëtare të Letërsisë për vitin 2011

të premtën 28 dhjetor 2012 Nga en

Cmimi "Jusuf Vrioni"per vitin 2011 shkoi per perkthyesin e njohur Alexandre Zotos, per kontributin e gjithanshem e te shume cmuar ne perkthimit dhe promovimit e dhjetera shkrimtareve dhe veprave te letersise shqipe ne gjuhen dhe kulture franceze.

 

Permes nje ceremonie te vecante te organizuar ne Teatrin Kombetar, jane ndare dhjete trofete me te mira, persa i perket penes shqiptare.

Çmimet kombëtare të Letërsisë për vitin 2011

- Çmimi i Madh i Letërsisë

Visar Zhiti për gjithë veprën e tij

- Çmimi “Petro Marko”

Zija Çela për romanin “Apokalipsi sipas Shën Tiranës”

- Çmimi “Mitrush Kuteli”

Moikom Zeqo për vëllimin me tregime “Klepsidra”

- Çmimi “Lasgush Poradeci”

Rudian Zekthi për vëllimin me poezi “Panair”

- Çmimi “Faik Konica”

Shaban Sinani për veprën studimore “Camaj i paskajuar”

- Çmimi “Gjergj Fishta”

Mira Meksi, për librin eseistik “Leximi i ndaluar dhe shkrimet e fshehura”

- Çmimi “Fan Noli”

Bashkim Shehu e Edlira Hoxholli për përkthimin e veprës “Nokturnet e Kilit”

- Çmimi “Jusuf Vrioni”

Aleksandër Zoto, për kontributin në përkthimit e dhjetëra shkrimtarëve

- Çmimi “At Donat Kurti”

Ruzhdi Gole me librin “Kureshtja për t’u rritur”

- Çmimi “Migjeni”

Plator Ulqinaku për vëllimin poetik “Libri i qëndresës”


Ballina e sitit | Kontakt | Plani i sitit | | statistikat | visitat 2273597

Suivre la vie du site sq  Suivre la vie du site MIRËSEVINI   ?

Tous droits réservés © 1997-2023 Albania
Sitët ndërtuar me SPIP 2.1.8 + AHUNTSIC
sur la ferme à SPIP de DnC développements sites et eCommerce