Albania

JAPRAK

të dielën 1er nëntor 2009 Nga sap

1 pako mish të grirë

4 lugë vaj

1 lugë kafeje piper i zi

1 tufë majdanoz

¼ lugë oriz

½ lugë salcë

½ kokër qepë, kripë sipas dëshirës

Merren gjethet e njoma të rushit dhe i ziejmë lehtë sa të marrin një valë. Pastaj i kullojmë në kullorse. Grijmë qepën dhe e skuqin me mishin e grirë, vajin, pastaj me orizin. Pasi skuqen i hidhet piperi i zi. I hidhet salca, majdanozi i grirë. Vendosen gjethet mbrapsht (nga ana e pushit), u hidhet nga një lugë gjellë dhe mbështillen. Vendosen japrakët të rrjeshtuar. I hidhet një gotë ujë për t’u zier. Pasi e pinë ujin lihen të ziejnë. Po kështu veprohet edhe me lakrën.

Lexoni edhe TAVE KOSI ne faqet e sitit.


Ballina e sitit | Kontakt | Plani i sitit | | statistikat | visitat 2030298

Suivre la vie du site sq  Suivre la vie du site MIRËSEVINI   ?

Tous droits réservés © 1997-2023 Albania
Sitët ndërtuar me SPIP 2.1.8 + AHUNTSIC
sur la ferme à SPIP de DnC développements sites et eCommerce