Albania

SPECA DHE DOMATE TE MBUSHURA

të dielën 1er nëntor 2009 Nga sap

1 kg speca

½ kg domate

1 kokër qepë

¼ mish të grirë piper të zi (1 lugë kafeje)

3 lugë vaj

1 tufë majdanoz

½ gotë uji me oriz, kripë sipas dëshirës

1 kg speca

½ kg domate

1 kokër qepë

¼ mish të grirë

piper të zi (1 lugë kafeje)

3 lugë vaj

1 tufë majdanoz

½ gotë uji me oriz kripë, sipas dëshirë

Merret qepa e grirë e skuqet me mishin e grirë dhe 3 lugë gjellë me vaj. U hidhet 1 lugë salcë dhe piperi i zi. Pastaj hidhet ½ gote ujë, e lihet të zihet sa te shterojë uji. Ne fund i hidhet tufa e majdanozit të grirë.

Specave u hiqet bishti dhe pritet kapaku e u hiqen farat, kurse domateve pasi iu pritet kapaku iu hiqet e brëndëshmja (e cila i hidhet e grirë gjellës) që do të përgatitet për t’i mbushur. Pasi vendosen në tavë u hidhet pak kripë dhe i spërkatim me pak vaj. I hedhim tavës 1 gotë ujë. Për pjekjen duhen rreth 20 minuta.

Lexoni edhe TAVE KOSI ne faqet e sitit.


Ballina e sitit | Kontakt | Plani i sitit | | statistikat | visitat 2030340

Suivre la vie du site sq  Suivre la vie du site MIRËSEVINI   ?

Tous droits réservés © 1997-2023 Albania
Sitët ndërtuar me SPIP 2.1.8 + AHUNTSIC
sur la ferme à SPIP de DnC développements sites et eCommerce