Albania

Dërgoni nje mesazh

Përgjigje

Në Paris : Homazh për poetin Ali PODRIMJA

Frédérique DUVERSIN
të premtën 3 gusht 2012 Nga E. Noygues

Frédérique Duversin mbajti fjalimin e saj ne shqip

"Nuk më kujtohet kur e kam takuar Aliun për herë të parë. Ndoshta qysh para luftës në Kosovë. Pas vitit 2000, ai dhe unë e kishim bërë rutinë të shihemi në Galerinë e Arteve të Kosovës, edhe pa lënë takim fare.

Gjatë bisedimeve të shumta, shpesh herë binim dakord për problemet kulturore. Aliu e ka përkrahur punën e qendrës kulturore dhe vazhdimisht na i dërgonte botimet e tij.

Herën e fundit që një mik më ka folur për të para disa muajsh, më ka përcjellur një vërejtje të Aliut i cili kishte thënë se po përktheja krejt shkrimtarët kosovarë e ndoshta do t’i vinte radha edhe atij. Mendoja se do të kishim kohë ta diskutojmë këtë gjë. Fatkeqësisht koha nuk na premtoi.

Për herë do ta mbaj të gjallë kujtimin kur e festuam shpalljen e pavarësisë në Prishtinë së bashku me miqtë tjerë artistë në Galerinë e Arteve duke ngre dolli me raki të Bourgogne-s.

Le të prehet i qetë në paqe"modération à priori

Ce forum est modéré à priori : votre contribution n'apparaîtra qu'après avoir été validée par un administrateur du site.

Un message, un commentaire ?
  • (Pour créer des paragraphes, laissez simplement des lignes vides.)

Qui êtes-vous ? (optionnel)

Ballina e sitit | Kontakt | Plani i sitit | | statistikat | visitat 2278998

Suivre la vie du site sq    ?

Tous droits réservés © 1997-2023 Albania
Sitët ndërtuar me SPIP 2.1.8 + AHUNTSIC
sur la ferme à SPIP de DnC développements sites et eCommerce